HELLEBORUS

Zobaczcie co dziś przytargałam do domu .. Wybrałam się po jaskry – niestety nie było ich jeszcze , za toi znalazłam takie cudo.

W kwiaciarni, aż podskoczyłam z zachwytu, jest przepiękny ! Ciemiernik czyli Helleborus w w doniczkowej postaci zobaczyłam go po raz pierwszy.

Najczęściej uprawiany (również w polskich ogrodach) jest ciemiernik biały. Swą polską nazwę – ciemiernik czarny zawdzięcza białym kwiatom, zaś łacińską (niger znaczy „czarny”) – ciemnobrunatnym, grubym korzeniom.

W krajach o łagodnym klimacie ciemiernik biały zakwita późną jesienią (w listopadzie i grudniu). Ponieważ pojawia się na rabatach w okresie świąt, nazywany jest  „różą Bożego Narodzenia”. W Polsce ciemiernik ten zakwita najczęściej dopiero na przedwiośniu, po pierwszych odwilżach, i kwitnie do kwietnia. Czasami może się zdarzyć, że zakwitnie jesienią, gdy przez dłuższy czas utrzymują się dodatnie temperatury. Lubią wilgotną glebę  i nie znoszą przesuszania ( to będzie wyzwanie utrzymać go przy życiu )Kwiaty ciemierników odznaczają się dość dużą trwałością, można więc ścinać je do wazonów to wspaniała wiadomość 🙂 Teraz tylko muszę  znaleźć idealne   miejsce w domu i ładną osłonkę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Follow:
Udostępnij:

Komentarzy: 2

 1. Beata
  8 marca 2019 / 13 h 13 min

  raczej radzę ciemiernika na zewnątrz, nie lubi ciepła i w domu może szybko padnąć

  • Kasia Wach
   Autor
   8 marca 2019 / 13 h 51 min

   Dziękuje za rady , tez o tym myślałam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *