Kilka słów o Coco Chanel

Każda z was pewnie słyszała o ikonie francuskiej mody – Coco Chanel. Zmarła 47 lat temu, jej burzliwe życie oraz ogromny sukces uczyniły z niej jedną z najciekawszych kobiet XX wieku. To dzięki niej nie chodzimy teraz w ogromnych, bufiastych sukienkach. Na całym świecie znana jest „mała czarna”, sznury pereł czy też zapach Chanel No. 5. O Coco Chanel powstało wiele książek i zostały nakręcone filmy biograficzne.

Gabrielle Bonheur Chanel urodziła się 19 sierpnia 1883 roku w małym miasteczku Samur. Miała 11 lat, gdy zmarła matka Coco Chanel i trafiła do przyklasztornego sierocińca. Tam siostry nauczyły ją szyć. Coco zawsze wyróżniała się swoimi kreacjami. Jej stroje zawsze były proste i gustowne; często sięgała po elementy garderoby męskiej jak krawaty.

 

W 1913 roku Coco Chanel otworzyła w Paryżu swój pierwszy sklep z kapeluszami i ubraniami. Chanel zawsze stawiała na prostotę, tak również było w butiku. Wtedy, styl który proponowała uchodził w jej czasach za sportowy. Trudności zaopatrzeniowe spowodowały, że w 1916 roku zaprezentowała kolekcję kostiumów z miękkiego dżerseju, uważanego dotychczas za dzianinę bieliźnianą. W 1919 roku, już popularna, założyła dom mody (przy Rue Cambon) pod marką Chanel. Proponowane przez nią skromne stroje, z biegiem czasu zaczęły przynosić zainteresowanie bogatych i wpływowych klientek.

Ogromnym sukcesem okazały się jej pierwsze perfumy – Chanel no.5 – które na rynek trafiły w 1922 roku i od tego czasu znajdują się w czołówce najpopularniejszych zapachów świata. Coco chciała utworzyć wyjątkowy zapach, inny niż dotychczas sprzedawane na rynku.

Coco Chanel nie tylko czerpała sporo z mody męskiej, ale także wiele zawdzięczała związkom z interesującymi mężczyznami. To dzięki Balsanowi i jego wpływowym przyjaciołom mogła otworzyć butik.

Coco Chanel, po wielu związkach pozostała niezamężna. Zmarła w wieku 88 lat, 10 stycznia 1971 roku, w Paryżu.

Od 1983 roku firmą Chanel kieruje Karl Lagerfeld – kolejna ikona francuskiej mody, która do swojej poprzedniczki nie podchodzi wcale bezkrytycznie. – Chanel zrobiła wiele, jednak nie tak dużo jak sądzimy, czy jak sama twierdziła pod koniec swojej kariery – zdradził Karl Lagerfeld, dyrektor kreatywny Chanel.

Na koniec mam dla wszystkich fanów Coco Chanel kilka zdjęć wspaniałych Lalek, dostępnych w sklepie .Znajdziecie tam nie tylko figurki Coco, ale również wiele innych. Dostępne są również breloczki z podobiznami!

 

 

 

 

 

 

Follow:
Udostępnij:

Komentarzy: 5

  • Kasia Wach
   Autor
   29 stycznia 2019 / 9 h 26 min

   dziękuję

  • Kasia Wach
   Autor
   7 lutego 2019 / 8 h 47 min

   dziękuję bardzo

 1. 29 stycznia 2019 / 12 h 25 min

  czasem pozwolę sobie na takie luksusy ale szczerze szkoda pieniędzy

  • Kasia Wach
   Autor
   5 marca 2019 / 10 h 07 min

   czasami można zaszaleć i przetestować 🙂 coś nowego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *